Rosenfellner mühle – 3.11.2009 21:24
Kävin valmistajan sivuilla ja luin tiedot läpi. Ikävä kyllä en suosittele ostamaan ko. firman kaurahiutaleita. Paketissa todennäköisesti luki, että "kontrollierten Bioprodukt" eli valvottua luomutuotantoa.
Itse asiassa on niin, että Saksassa/itävallassa keliaakikot eivät saa ollenkaan käyttää kauraa. Ensinnäkin siksi, että kaupoista ei ole saatavissa puhdasta kauraa ja toiseksi saksalaiset lääkärit eivät luota skandinaaviassa tehtyhin tutkimuksiin kauran turvallisuudesta Paikallinen keliakiikkoliitto toteaa kauran olevan kiellettyjen listalla...
http://www.rosenfellner.at/fileadmin/pdf/produktuebersicht/Produkt_bersicht.pdf
Tämän linkin takana on firman tuoteet lueteltu ja siinä on myös tieto, mikä tuote on gluteeniton (eli rasti kohdassa glf) ja useissa glf tuotteissa näköjään jo nimessä lukee glutenfrei.
S-ryhmä vai Kesko? – 1.11.2009 21:19
Itse taas suosin citymarkettia. Olen tutustunut paremmin viiden eri citymarketin valikoimaan (kahdessa eri kaupungissa) ja niistä kahdessa on ollut gluteenittomille oma hylly ja kolmannessa schärin tuotteet oli omassa hyllyssä
Puolestaan yhdessäkään s-ryhmän kaupassa en ole nähnyt gluteenittomille omaa hyllyä ja valikoiman puolestakaan en erityisemmin ole löytänyt s-ryhmän kaupoista mitään erikoisempaa.
Mutta tosiaan nyt puhun akselilla Citymarket/Prisma, niin cittari voittaa prisman. Jos puhutaan akselilla S-market/K-supermarket, niin mielestäni ovat tasoissa.
Mutta näissä asioissa näyttää olevan ihan hirmuisesti eroja kauppojen ja paikkakuntien suhteen!!!!
Osasta kauppoja saa tuoretta gluteenitonta (toimituspäivät pari kertaa viikossa) ja osasta ei.
Tarviin tukea!!! – 1.11.2009 18:01
Ei ollut nukka mennyt ekassa tähystyksessä. Ainakaan juuri siitä kohtaa. Oma mielipide on se, että ohutsuolesta oli nukkaa jo siinä vaiheessa pakko ollut mennä, koska vatsaoireet sen verran ikäviä... Mutta ei niin ei ja tosiaan kaksi vuotta odottelin seuraavaa tähyä, jossa sitten todettiin nukkalama ja sain virallisen diagnoosin.
Tarviin tukea!!! – 30.10.2009 19:37
Taigiksen kanssa aivan samaa mieltä Jos joku on helppoa ja hyvänmakuista, niin gluteenittomien kakkujen leipominen. Ja tosiaan parempia kuin vehnäjauhoilla ja jopa jotenkin leipominenkin helpompaa
Tarviin tukea!!! – 30.10.2009 09:27
Jossu: Muistan tuon hetken... Tsemppiä! Ihan vinkkinä sanoisin, että älä osta liikaa erilaisia ihmetuotteita, äläkä osta vakuumipakattuja leipiä, vaan osta pakastimesta Semperin paahtoleipää. Ja hanki se oma leivänpaahdin ja margariini. Tai siis itse innostuin ostamaan kaikkea mahdollista. Paino sanalla kaikkea. Ja sitten sitä piti vuoden päästä heittää käyttämättömiä kokonaisia amaranthin siemeniä menemään
Ihan vinkkinä sanoisin, että kannattaa ostaa leivänpaahdin, jossa on säädettävä paahtotila eli sellainen mihin saa sämpylän tai karjalanpiirakan sisälle tarvittaessa lämpiämään. Tulee parempaa, kuin jlämmittää mikrossa.
Laihdutus – 30.10.2009 09:22
Oma painoni itse asiassa lähti laskuun, kun keliakia todettiin, vaikka en ihan heti mitään muutoksia ruokavaliooni tehnytkään. Siis tietysti siirryin gluteenittomaan, mutta se lisäksi en tehnyt laadullisia muutoksia.
Kun katsoin valokuvia ennen diagnoosia niin olin tosi pöhöttynyt. Mutta mikäs ihme se on, kun ravintoaineet eivät imeydy=aineenvaihdunta ei toimi normaalisti.
Sitten kun dieetti alkoi purra ja tein lisäksi laadullisia muutoksia ruokavaliooni ja jaksoin taas liikkua niin paino laski vieläkin enemmän
Imellytetty perunalaatikko – 30.10.2009 09:17
Nyt tietysti täytyy todeta, että makuasioista ei sovi kiistellä etten saa yleistä haukkuvyöryä, kun joulu tulee
Gluteenittomia leseitä? – 29.10.2009 14:41
Allermiinassa kävin ja sieltä bongasin riisileseen!
Werz riisilese
Imellytetty perunalaatikko – 29.10.2009 14:36
MAMMA: Samaa mieltä olen, että mummon muusi perunamuusina tehtynä on kamalaa eikä yhtään hyvää, mutta siirapilla ja ehkä kermalla terästettynä ja uunissa "paistettuna" maistuu oikein ihanalle perunalaatikolle
Tarviin tukea!!! – 28.10.2009 14:09
Jossu: Mulla itsellä kävi niin, että vasta-aineet oli reippaasti kohonneet mutta keliakiaa ei suolesta löytynyt. Sain kaksi vuotta "lisäaikaa" ja sitten uusinta gastroskopiassa löytyi sitten muutokset suolesta. Erittäin harvinaista (kuulemma) mutta mahdollista
Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.
Yksityisviesti
Lähetä yksityisviesti
Vinkkejä
23 vinkkiä
Tuotteita
28 tuotetta
Kuvia
15 kuvaa
Linkkejä
12 linkkiä
Keskustelu
271 viestiä, 26 aloitusta
Kommentit
60 kommenttia
Rekisteröitynyt
12.10.2008 18:55