Muurinpohjaletut
Piditkö sisällöstä? Jaa se myös ystävillesi!
Suviih 629 viestejä – 9.4.2009 14:40
Kesä erilaisine tapahtumineen ja muurinpohjalettuineen lähestyy. Missä kaikkialla (tapahtumissa) olette törmänneet gluteenittomiin muurinpohjalettuihin? Onko letut paistettu aivan omalla pannullaan?
Kotona on muurinpohjalettuja tullut paisteltua, tapahtumissa en ole niihin törmännyt, mutta olen kuullut että jossain päin Suomea on lettuja gluteenittominakin tarjolla.
Uutta muurikkapannua ei muuten kotiin ostettu silloin kun itseltäni ja äidiltäni keliakia aikoinaan löytyi, vanha pannu vain pestiin teräsharjalla ja vedellä ja ensimmäinen paistettu gluteeniton lettuerä meni tavisten suihin. Nykyään ei tavallisia lettuja enää paistetakkaan ollenkaan kun meidän perheen tavikset tykkää gluteenittomistakin letuista.Gluteenittomia leivontaohjeita: http://www.gluteenitontaleivontaa.fi
Blogin Facebook-sivut:
https://www.facebook.com/gluteenitontaleivontaa
keliaakikko97 107 viestejä – 15.4.2009 20:47
Suviih kirjoitti:
Nykyään ei tavallisia lettuja enää paistetakkaan ollenkaan kun meidän perheen tavikset tykkää gluteenittomistakin letuista.
Noin on käynyt meilläkin, mutta letut ovat lettupannulla paiustettu!
Elämässä ei ole pakko kun kuolla!... ja noudatta gluteenitonta ruokavaliota.
Kari 364 viestejä – 15.4.2009 21:10
Mulla kokemusta vain työmaaruokalan kuumennetuista letuista, siis gluteenittomista. Muurinpohjaa ei ole käytetty..
Olin tänään läheisen ala-asteen siis koulu tapahtumassa. Thaimaalainen rouva tarjoili riisikääröja, vihannesta ja jauhelihaa, kaikki gluteenitonta. Oli hyvä lounas. 
Suviih 629 viestejä – 19.4.2009 12:28
Kari kirjoitti:
Mulla kokemusta vain työmaaruokalan kuumennetuista letuista, siis gluteenittomista. Muurinpohjaa ei ole käytetty..
Onko kuumennetut letut jotain uudestaan lämmitettyjä? Myykö jokin yritys semmoisia valmistuotteena vai ovatko tehneet ne sinua varten?
Jotenkin aina huvittaa kaupassa jos eineshyllyn ohi kulkee ne valmiit aivan tavalliset letut joita siellä on myynnissä, kun letut kuitenkin ovat maailman yksinkertaisimpia valmistaa ja taikinan tekokin vie korkeintaan 5min. Olen joskus miettinyt että lienevätkö edes hyviä kun ainakin kotiletut on parhaita vielä hieman lämpiminä.Gluteenittomia leivontaohjeita: http://www.gluteenitontaleivontaa.fi
Blogin Facebook-sivut:
https://www.facebook.com/gluteenitontaleivontaa
Tule mukaan keliaakikoiden omaan yhteisöön Glu.fi:hin – täysin ilmaiseksi!
Piditkö sisällöstä? Jaa se myös ystävillesi!
Osallistu keskusteluun
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat ottaa osaa keskusteluun. Jos sinulla ei ole vielä omaa käyttäjätunnusta, ole hyvä ja rekisteröidy. Se on nopeaa ja ilmaista! Jos olet jo rekisteröitynyt, kirjaudu sisään oikean yläkulman valikosta.
Eniten luetut keskustelut alueella
Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.